אני מובטל, מה הלאה?

פיטורים, אבטלה ומציאת עבודה

התקופה שלאחר עזיבת מקום עבודה יכולה להיות מבלבלת ולהכיל הרבה רגשות – כעס על המקום הקודם, אי-וודאות ודאגה ולפעמים גם שמחה על החופש והשקט.

כדי להיערך נכון לתקופה זו כדאי לקחת פסק זמן להסתגלות. פסק הזמן יאפשר להיפרד מהמקום הקודם, וייתן מקום לעצב על תקופה שחלפה ועל הניתוק מחברים לעבודה. אם יש כעס על מקום העבודה הקודם, פסק הזמן  יאפשר לו לעבור. קצת חופש לאחר תקופה עמוסה ומתוחה מאפשר התארגנות נכונה הלאה. אף מעסיק לא ירצה להעסיק אתכם כועסים וממורמרים. קחו את הזמן לאוויר לפני שאתם צוללים ישר לתוך החיפוש מחדש.

כאשר התפניתם קצת, שחררתם את העבר ואתם מוכנים לזוז קדימה, חכו עוד רגע וחשבו: מה אני רוצה, מה מתאים לי? אילו הזדמנויות נפתחו בפני עכשיו, דווקא במצב הזה? מה מאפשרת בחינת הרצונות שלי מחוץ למרוץ העבודה? אולי זה הזמן ללימודים שתכננתי כל כך הרבה זמן? אולי אני רוצה לנסות ולהתמקד בתחום אחר? כיצד הידע והניסיון שצברתי יכולים לקדם אותי? אולי נכון לבדוק כיצד זה יהיה להיות עצמאי בתחום? מה עוד חלמתי תמיד לעשות ולא עשיתי?

רק אחרי שיש בהירות, ונוצרת מטרה ברורה, כדאי להתחיל לחפש עבודה. את המטרה רצוי לכתוב בקורות החיים, וכן לעדכן את קורות החיים כך שידגישו את הניסיון הרלוונטי. כך קורות החיים שלך ואתה מתואמים ומשדרים מסר אחיד – זו המטרה שלי, וזה הניסיון התואם.

איך לחפש עבודה?

ראשית – חיפוש עבודה הוא משימה שיש לנהל אותה. צרו לכם מסמך וורד או אקסל מסודר, והחלו לרשום – כל משרה שפניתם אליה, עם מי דיברתם, מי אנשי הקשר, מה סוכם, מתי להתקשר שוב ולעקוב.

בתקופה הנוכחית מספר ההצעות אינו גדול. יש יתרון לעבוד מול חברות השמה – אשר לפעמים יש להן היצע של תפקידים שלא פורסמו. כמו כן, חשוב מאוד להיעזר בקשרים אישיים. רצוי לפנות לכל מי שמכירים, להתייעץ, לשמוע דעות, לקבל שמות של אנשים העוסקים בתחום הרלוונטי ולנסות להגיע לפגישות. מי שיכיר אותך יזכור אותך ויוכל להציע משהו רלוונטי כאשר יהיה לו וגם להציע עוד כיוונים ורעיונות. 

אחד הקשיים בתקופה של אבטלה הוא סדר היום. צרו סדר יום שמתאים לכם – אפשר להתחיל בשעה או שעתיים של חיפוש משרות באינטרנט והתעדכנות מול משרדי ההשמה ובהמשך היום לפגוש חברים ובמיוחד כאלו שעוסקים בתחום. מצאו זמן גם לפעילות פנאי – קורס או תחביב שיעשירו אתכם ויתנו תחושת עשייה וסיפוק.

אם תקופת האבטלה מתמשכת – בדקו כיצד עליכם להיערך כלכלית – אולי יש צורך לעבור על ההוצאות בבית ולבדוק אם אפשר לצמצם תחומים מסוימים, כך שיהיה מרווח נשימה ארוך יותר. כדאי לעשות זאת בשיקול דעת, ולא לצמצם רק מתוך לחץ. בדקו מה באמת חשוב ועל מה אפשר לוותר. מצאו דרך להשאיר לפחות חלק מהפעילויות שאתם אוהבים וגורמות לכם שמחה וסיפוק. עם קצת יצירתיות אפשר למצוא גם פעילויות בעלויות נמוכות. התנדבות יכולה להיות אפיק פעילות משמעותי ומספק, הזדמנות לפגוש אנשים וגם לעסוק בתחום בו אתם אוהבים. אולי ניתן יהיה לפתח את העיסוק בהתנדבות לכיוון תעסוקה חדש בהמשך?

תעסוקה – האם אפשר למצוא תעסוקה זמנית? האם אפשר לנצל את הזמן ליציאה ללימודים? בדקו תוכניות לימוד אשר מעניינות אתכם – אולי ניתן יהיה להפסיקן או לדלל אותן כאשר תמצאו עבודה?

 תקופת האבטלה מזמנת אתגרים רבים עד למציאת העבודה המיוחלת, אך טומנת בתוכה גם אפשרויות – להתבוננות חדשה על החיים ועל מה שחשוב בהם, להתפתחות וללמידה. האם אתם מוכנים להפוך תקופה זו לחוויה חיובית?